Prisvärd kikare för outdoor-entusiasten
Weopti Active 8 x 32 HD har 8 x förstoring, vilket tillsammans med sin låga vikt gör den till en riktig allroundkikare som alltid får plats i fickan när man är ute i skogen.
Kikaren är konstruerad för att leverera en klar och tydlig bild med hög precision och ett brett synfält. Du kan överblicka stora områden och enkelt hitta rörliga objekt, vilket är särskilt fördelaktigt vid fågelskådning, jakt eller sportevenemang där snabba rörelser är vanliga.
Den här tåliga kikaren är vattentät (1 m – 30 min) och gasfylld. Tack vare detta minimeras också risken för att det uppstår imma mellan linselementen, vilket annars är ett problem vid snabba temperaturförändringar till exempel när man kommer från en kall utemiljö in i stugvärmen.
HD-optik ger en klar och skarp bild. Med multicoating (flera lagers antireflexbehandling) på alla linsytor minimeras reflektioner och ger kikaren en klar och skarp bild även i svagt ljus.
Dielectric & Phase Coating-teknologin ger en bättre ljustransmission och bättre kontrast i bilden. Det ger en skarp bild med utmärkt färgåtergivning.
Med sin ergonomiska och lätta design ger den ett bekvämt grepp och en enkel hantering. Den kompakta storleken gör den bekväm att både bära och titta i under längre perioder och de vridbara ögonmusslorna gör det lätt att välja om man vill titta med eller utan glasögon.
- Fem års garanti
- Antireflexbehandlad
- Vattentät
- Brett synfält
- Utmärkt för jakt, fågelskådning och sportevenemang
Specifikationer:
Fokuseringstyp: Centrumfokusering
Frontlinsdiameter: 32 mm
Förstoring: 8 x
5 års garanti
Model: 8 x 32
Närgräns m: 1,6 m
Prismatyp: Takkantsprisma
Synfält: 7,7°
Synfält 1000 m: 136 m
Vattentät: 1 m i 30 min
Vikt: 678 g
Vridbara ögonmusslor
Ögonavstånd: 17 mm